| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | Black |
| Product type | Short throw projector |
| Built-in display | No |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Interactive | No |
| Noise level | 30 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video/Disney+/Netflix/YouTube |
| Offset | 0 % |
| Throw ratio | 1 - 1.6 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ethernet LAN | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 Mbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| 3D sync port | Yes |
| DVI port | No |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 186 W |
| Power source | AC |
| Colour gamut | 100 % |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Keystone correction, horizontal | ± 35 ° |
| Keystone correction, vertical | ± 35 ° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projection distance | 1.3 - 4.8 m |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 2600 ANSI lumens |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Screen size compatibility | 50 - 180 " |
| Smart projector | Yes |
| Vertical scan range | 23 - 240 Hz |
| Card reader integrated | No |
| Brand Name | BenQ |
| Warranty | 1 |
| 3D | Yes |
| Full HD | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160/640 x 480 (VGA) |
| Video colour modes | Bright cinema/Cinema/Custom/Filmmaker/Night |
Data sheet
Specific References
Brand: Black Box
Brand: Black Box
Brand: Black Box
Brand: B-Tech
Brand: Black Box
Brand: Black Box
Brand: Black Box
Brand: Black Box
Brand: Black Box
Brand: Black Box
check_circle
check_circle