| Glass thickness | 2.05 mm |
| Housing material | Metal |
| Market positioning | Medical |
| Product colour | Black |
| Anti-glare screen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 21.5 " |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| Haze rate | 25 % |
| HD type | Full HD |
| Horizontal scan range | 30 - 84 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Surface hardness | 7H |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Vertical scan range | 50 - 76 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 90 ° |
| VESA mounting | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Compliance certificates | CE/Low Voltage Directive (LVD)/REACH/RoHS/UKCA/WEEE |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Protection features | Dust resistant/Waterproof |
| Transmission rate | 90% |
| Cables included | AC/Audio/HDMI/USB/VGA |
| Power adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Other operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 IOT Core/Windows 10 IoT Enterprise/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 10 x64/Windows 11/Windows 11 Enterprise/Windows 11 Enterprise x64/Windows 11 Home/Windows 11 Pro/Windows 11 x64/Windows 7/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64/Windows 7 Home Basic/Windows 7 Home Basic x64/Windows 7 Home Premium/Windows 7 Home Premium x64/Windows 7 Professional/Windows 7 Professional x64/Windows 7 Starter/Windows 7 Starter x64/Windows 7 Ultimate/Windows 7 Ultimate x64/Windows 7 x64/Windows 8/Windows 8 Enterprise/Windows 8 Enterprise x64/Windows 8 Pro/Windows 8 Pro x64/Windows 8 x64 |
| Audio input | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1372216 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.7 W |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power supply type | External |
| Socket connector type | C13 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Brand Name | Neovo |
| Warranty | 1 |
| Depth (with stand) | 21.42 cm |
| Depth (without stand) | 4.85 cm |
| Height (with stand) | 34.67 cm |
| Height (without stand) | 32.43 cm |
| Weight (with stand) | 6700 g |
| Weight (without stand) | 4800 g |
| Width (with stand) | 52.86 cm |
| Width (without stand) | 52.86 cm |
Data sheet
Specific References
Reference: W129022936
Brand: Case Logic
Brand: Energizer
Reference: W129038266
Brand: Spigen
Reference: TS64GSDXC10U1
Brand: Transcend
Brand: Integral
Brand: MicroConnect
check_circle
check_circle