CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
  • CNE-CPB2008DG
CNE-CPB2008DG
Canyon
20000 mAh, 100 W, 2 (USB Type-A), 2 (USB Type C), Power Delivery, LCD Display, 130x16.8x159mm, 0.48kg, Dark Gray
CHF72.2
Tax included
CHF66.8 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
Last items in stock
1 Item
Description
Power bank PB-2008
Never let a dead battery slow you down again. The CNE-CPB2008DG powerbank is your ultimate companion for staying powered up on the go. With its massive 20000mAh capacity and support for fast charging speeds of up to 100W, you can effortlessly charge your laptops, smartphones, tablets, and other devices, ensuring you're always ready for whatever the day throws your way. Imagine never having to worry about running out of battery while traveling, working remotely, or simply enjoying your favorite activities. The CNE-CPB2008DG powerbank offers the freedom and convenience you need to stay connected and productive wherever you go. And, it fits in your briefcase very conveniently, making sure your laptop doesn’t feel alone.
Airline-Friendly Power For Your Travels
Huge Capacity For Endless Power
2-Way Fast Charging: Power Up Your Devices & Powerbank
Simultaneous Charging: Power Up Multiple Devices at Once
Clear Status Display: No More Battery Anxieties
Type-C Convenience: One Cable to Rule Them All
your charging routine and reducing clutter. It's the ultimate in charging convenience.
Slim & Portable: Power on the Go, Without the Bulk
Multiple Ports: Power Up Your Tech Arsenal
  • Capacity: 20000mAh, PD 100W
  • Input USB-C1/C2: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A
  • Output:
  • 1. USB-C1/C2: 5V-3A/9V-3A/12V-3A/15V-3A/20V-5A(Max 100W)
  • 2. USB-A1/A2: 4.5V-5A/5V-4.5A/5V-3A/9V-3A/12V-2.5A(Max 30W)
  • 15cm C to C black charging cable
Specifications
Certificates
Compliance certificatesCE/EAC/UKCA
Design
Built-in displayYes
Charger compatibilityUniversal
Display typeLCD
LED indicatorsBattery level
Number of simultaneously connected devices (max)3
On/off switchYes
Power bank & device charging at onceYes
Product colourDark Grey
ShapeRectangle
Logistics data
Warranty period2 year(s)
Packaging content
Cables includedUSB Type-C
Performance
Built-in radioNo
Charging sourceUSB
Fast chargingYes
Fast charging technologyPower Delivery
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Ports & interfaces
Input interfaceMicro-USB + USB Type-A
USB Type-A connectorYes
USB Type-A output ports2
USB Type-C connectorYes
USB Type-C ports quantity2
Power
Adjustable output voltageYes
Input current3, 3.25 A
Input voltage5, 9, 12, 15, 20 V
Output current5 A
Output voltage4.5, 5, 9, 12, 15, 20 V
Port 1 output current5 A
Port 1 output power100 W
Port 2 output current5 A
Port 2 output power100 W
Port 3 output current5 A
Port 3 output power30 W
Port 4 output current5 A
Port 4 output power30 W
Total output power100 W
Vendor information
Brand NameCanyon
Warranty1
Weight & dimensions
Cable length0.15 m
USB Type-C cable length15 cm
Product Details
1 Item
New
Data sheet
Shape
Rectangle
Ein / Aus Schalter
Yes
Eingangsspannung
5, 9, 12, 15, 20 V
Compliance certificates
CE/EAC/UKCA
LED-Anzeigen
Battery level
Kabel enthalten
USB Type-C
Ausgangsstrom
5 A
Eingangsstrom
3, 3.25 A
Einstellbare Ausgangsspannung
Yes
USB Power Delivery bis zu
100 W
USB-Stromversorgung
Eingebautes Display
Ladekompatibilität
Universal
Anzeigetyp
LCD
Kabellänge
0.15 m
Brand Name
Canyon
Warranty
1
Ausgangsspannung
4.5, 5, 9, 12, 15, 20 V
Produktfarbe
Dark Grey
Anzahl der USB-Typ-C-Anschlüsse
2
Schnelles Aufladen
Schnellladetechnologie
Power Delivery
Ladequelle
USB
Warranty period
2 Jahr(e)
Anzahl gleichzeitig verbundener Geräte (max.)
Ausgangsleistung von Port 1
100 W
Ausgangsleistung von Port 2
100 W
Ausgangsleistung von Port 3
30 W
Built-in radio
No
Ausgangsstrom von Anschluss 2
5 A
Ausgangsstrom von Port 1
5 A
Eingangsschnittstelle
Micro-USB + USB Type-A
USB-A-Ausgangsports
2
USB-Typ-C-Anschluss
USB-Typ-A-Anschluss
Ausgangsstrom von Anschluss 3
5 A
Länge des USB-Typ-C-Kabels
15 cm
Port 4 output current
5 A
Port 4 output power
30 W
Powerbank und Gerät gleichzeitig aufladen
Gesamtausgangsleistung
100 W
Specific References
MPN
CNE-CPB2008DG
16 other products in the same category:
Brand: Intenso
Energy Ultra AAA (100 pcs.), 1.5 V, 1250 mAh