DT Printer ZQ620 Plus 3"/72mm; English fonts,Dual 802.11AC / BT4.x, Linerless platen, 1.375" core, Group E, Shoulder strap, Belt clip
____________________________________________
Model General Description
With advanced technology, large color display, superior battery management, instant wake-up and fast connections, the ZQ620 Plus boosts associate productivity. The ZQ600 Plus models require new, different firmware and drivers from the legacy ZQ600 models.
* Supports 802.11ac Wi-Fi and industry-standard 802.11r fast roaming for faster, more dependable and more secure connections. Superior wireless performance means fewer connection failures and support calls.
* The smart PowerPrecision+ battery is one of the highest capacity batteries in its class, powering every minute of the longest shifts. Battery metrics help better manage your batteries. And our Power Smart Print Technology™ reduces power consumption.
* Sleep mode with instant wake-up over Wi-Fi and Bluetooth reduces power consumption when idle. The moment a user sends a print job, the ZQ620 Plus wakes up and begins printing.
* Available accessories include multi-slot battery chargers, carrying options for added protection and single and quad-bay Ethernet cradles for easy remote management. The ZQ600 Plus Series is compatible with QLn accessories for a cost-effective upgrade.
* Powered by Link-OS, Zebra's robust printer operating system, and Print DNA, a combination of productivity, management, development and visibility tools that results in a superior printing experience.
Specifiche
Design
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Display resolution | 288 x 240 Pixel |
| Product colour | Black |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
Paper handling
| Maximum roll diameter | 6.6 cm |
Performance
| Built-in barcodes | 2D/AZTECCODE/CODABAR (NW-7)/Code 128 (A/B/C)/Code 93/Data Matrix/EAN128/EAN13/EAN8/GS1 DataBar/Interleaved 2/5/MaxiCode/Micro QR Code/MicroPDF417/PDF417/QR Code/TLC39/UPC-A/UPC-E |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Number of fonts | 25 |
Ports & interfaces
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| RS-232 ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Printing
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 115 mm/s |
| Print technology | Direct thermal |
| Vertical printing | Yes |
Vendor information