Build a system that keeps up with you with the SanDisk Ultra® M.2 NVMe™ 3D SSD. Whether you’re upgrading your current PC or building a new one from scratch, get lightning-fast, ultra-responsive performance in a powerful yet price-conscious drive.
The SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD delivers over 5x the speed of our best SATA SSDs so you can boot faster, work smarter and play longer. From producing music and audio to processing data to casual gaming and beyond, this powerful internal drive’s high speeds let you do more, faster. There’s never been a better time to accelerate with next-gen NVMe performance.
Work smarter, play longerBoot faster with next-generation NVMe™ SSD technology. Upgrade your system or build a new one with a drive that boosts your performance without breaking the bank.
Lightning-fast speedsWith read speeds up to 3,500 MB/s, the SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD is 5x faster than our SATA SSDs for ultra-responsive PC performance at work and at play.
Compact size, big outputThe slimline, single-sided M.2 2280 PCIe® Gen3 x4 NVMe SSD delivers big results in a streamlined package, making it ideal for your next custom build or system upgrade.
Cool under pressureAn optimal thermal design keeps the SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD going even during intense use, so you can keep creating, processing, gaming, and more.
Worry-free backupSanDisk SSD Dashboard keeps you in the loop by constantly monitoring the health of your SSD so you can worry about your tasks, not your storage.
Specifiche
Features
| Component for | PC |
| Hardware encryption | No |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| NVMe | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Read speed | 3500 MB/s |
| SSD capacity | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| TBW rating | 600 |
| Write speed | 3000 MB/s |
Operational conditions
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Operating shock | 1.5 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
Vendor information
| Brand Name | Sandisk |
| Warranty | 1 |