Descrizione
Options, accessories, services and support for all your HP and Compaq products.
Specifiche
Features
| Embedded options available | No |
| Market segment | Server |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | S4S |
| Supported instruction sets | AVX/AVX 2.0/SSE4.2 |
Graphics
Memory
| ECC | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2666 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
Operational conditions
Processor
| Component for | Server/workstation |
| Cooler included | No |
| Processor base frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache | 27.5 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor codename | Skylake |
| Processor generation | 1st Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 6148 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor series | Intel Xeon Gold 6000 Series |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor threads | 40 |
| Stepping | H0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
Processor special features
| Conflict-Free processor | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Optane™ Memory Ready | No |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
Vendor information
Dettagli del prodotto
416 Articoli
imesso a nuovo
Scheda tecnica
- Data Integrity Check (verifica integrità dati)
- Yes
- Tcase
- 86 °C
- Prozessormodell
- 6148
- Eingebettete Optionen verfügbar
- No
- Marktsegment
- Server
- Skalierbarkeit
- S4S
- Unterstützte Befehlssätze
- AVX/AVX 2.0/SSE4.2
- Onboard-Grafikkarte
- No
- Maximum interner Speicher, der vom Prozessor unterstützt wird
- 768 GB
- Speicherkanäle
- Hexa-channel
- Vom Prozessor unterstützte Speichertaktraten
- 2666 MHz
- Vom Prozessor unterstützte Speichertypen
- DDR4-SDRAM
- Betriebsmodi des Prozessors
- 64-bit
- Grundfrequenz des Prozessors
- 2.4 GHz
- Prozessor-Boost-Frequenz
- 3.7 GHz
- Prozessor-Cache
- 27.5 MB
- Prozessor-Cache-Typ
- L3
- Prozessor-Threads
- 40
- Prozessorlithographie
- 14 nm
- Prozessorsockel
- LGA 3647 (Socket P)
- Thermische Designleistung (TDP)
- 150 W
- Intel -Virtualisierungstechnologie (VT-x)
- Yes
- Intel AES Neue Anweisungen (Intel AES-NI)
- Yes
- Intel Hyper-Threading-Technologie (Intel HT-Technologie)
- Yes
- Intel Trusted-Execution-Technologie
- Yes
- Intel Turbo-Boost-Technologie
- 2.0
- Version der PCI-Express-Steckplätze
- 3.0
- Maximum Anzahl von PCI-Express-Lanes
- 48
- Treten
- H0
- Eignung für die Intel® vPro™-Plattform
- Yes
- Prozessor-Serie
- Intel Xeon Gold 6000 Series
- Intel
- Yes
- Codename des Prozessors
- Skylake
- Konfliktfreier Prozessor
- Yes
- Kühler enthalten
- No
- Prozessorgeneration
- 1st Generation Intel® Xeon® Scalable
- Brand Name
- HP
- Warranty
- 1
- Komponente für
- Server/workstation
- Intel TSX-NI
- Yes
- Intel Speed-Shift-Technologie
- Yes
- Bereit für Intel® Intel™ Speicher
- No
Riferimenti Specifici
- ean13
- 5715063726136
- MPN
- 860673-B21-RFB