The new M Public Ceilingmount Medium Back to Back is a sturdy double flat panel ceiling mount with VESA adapters supporting VESA up to 400x400.
The M Public Ceilingmounts Back to Back feature allows medium sized flat panels or digital signage solutions to be seen from multiple locations. This solution is perfect to use in public installations such as stores, airports, hospitals or elsewhere where safety, stability and perfect viewing angles from multiple positions around the screens are needed.
Change the screen from landscape to portrait by turning the screen without demounting it.
- Portait or landscape position of screen possible by demounting.
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 400x400.
- Variable tilt with locking pin mechanism for precise positioning.
- Integrated cable management routes cables through ceiling plate.
- Power click install for easy, fast and safe installation.
- Ceiling plate included.
- Complete hardware kit included.
Specifiche
Design
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
Ergonomics
| Cable management | Yes |
| Ceiling mounting tube length (max) | 313 cm |
| Ceiling mounting tube length (min) | 86 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 860 - 3130 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt angle range | -5 - 15 ° |
Logistics data
| Products per pallet (EU) | 24 pz |
| Products per shipping (inner) case | 1 pz |
| Shipping (inner) case gross weight | 10000 g |
| Shipping (inner) case height | 25 cm |
| Shipping (inner) case length | 89 cm |
| Shipping (inner) case width | 29.5 cm |
Mounting
| Maximum screen size | 55 " |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Minimum screen size | 32 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Mounting type | Ceiling |
| Number of displays supported | 2 |
| Panel mounting interface | 200 x 100/200 x 200/300 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 300/400 x 400 mm |
Other features
Packaging data
Technical details
| Metal packaging weight | 0 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 600 g |
| Plastic packaging weight | 50 g |
Vendor information
| Brand Name | Multibrackets |
| Warranty | 1 |
Weight & dimensions
| Aluminium content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Steel content weight | 9350 g |