Bring out your message with ease. The M Universal Digital Signage Wallmount is a powerful product for your in-store communication.
Implement a powerful message and refresh it in seconds in landscape or portrait position any time without tools being involved.
If your need is to bring high attention to your presentations and streaming videos the M Universal Digital Signage Wallmount might be what you are looking for.
This heavy duty construction holding 50 kgs is made to keep your screen safe on the wall, supporting 200x200, 300x200, 300x300, 400x400mm, 600x400 VESA standards.
In many digital signage installations the need to rotate the screen depending on the message presented is sometimes needed. This M Universal Digital Signage Wallmount handles with ease. With quick and effortless ability to manipulate content in real-time to influence audience behavior and being able to turn the mounted screen in landscape or portrait depending on time and message makes this wallmount able to take your communication one step further.
Our M Universal Digital Signage Wallmount is designed to create a powerful impact.
Specifiche
Design
Ergonomics
| Angle of rotation | 360 ° |
| Rotating | Yes |
Logistics data
| Products per shipping (inner) case | 4 pz |
| Shipping (inner) case gross weight | 24000 g |
| Shipping (inner) case height | 29.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 24.5 cm |
| Shipping (inner) case width | 66.5 cm |
Mounting
| Maximum screen size | 63 " |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Minimum screen size | 32 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 200 x 200/300 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 400/600 x 400 mm |
Technical details
| Metal packaging weight | 5250 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 520 g |
| Plastic packaging weight | 120 g |
Vendor information
| Brand Name | Multibrackets |
| Warranty | 1 |
Weight & dimensions
| Aluminium content weight | 5250 g |
| Depth (max) | 5.1 cm |
| Other metals content weight | 0 g |
| Steel content weight | 0 g |