- Scissor keys distribute the key pressure evenly and precisely and therefore ensure intuitive, fluid and quiet typing
- Whisper-quiet keys for undisturbed and relaxed working with the keyboard
- Control multimedia functions at the press of a button via the secondary assignment of Fn keys - without having to involve the tedious steps of changing system settings
- Laser-etched buttons for a high resistance to wear
- Elegant, slim design: the perfect symbiosis of functionality and style for any desk
- Fast, easy cleaning and pleasant typing thanks to flat, individually positioned keys
- The full-format keypad provides you with the full-sized, familiar keyboard standard
- Intelligent energy management activates standby mode when not in use
- Separate on/off switch allows for energy-saving use of the devices
- Stylish, narrow wireless keyboard for the fast and convenient input of data on the PC or notebook
- Reliable 2.4GHz wireless technology
- Easy to set up thanks to automatic Smartlink connection
- No additional software required - simply plug in and start
- USB port
Specifiche
Design
| Product colour | Silver/White |
Features
| USB connector type | USB Type-A |
Keyboard
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Numeric keypad | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Office |
Mouse
Packaging content
| Batteries included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of products included | 1 pz |
| Receiver included | Yes |
Power
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Power source type | Battery |
System requirements
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows Vista |
Vendor information
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 439 x 135 x 23 mm |
| Keyboard weight | 557 g |