Wave 2 AC Wi-Fi for More BandwidthWith NitroQAM Technology, Archer C2300 boosts the Wi-Fi Speed up to 1625Mbps on 5GHz and
600Mbps on 2.4GHz. It can perfectly handle your favorite activities like gaming online, watching
4K movies, or sharing large files.
64-Bit CPU and XStream Processing for Smoother PerformanceWith XStream processor architecture, the Archer C2300 dedicates one processor to each of its Wi-Fi bands. These processors handle Wi-Fi traffic, freeing the router’s powerful 1.8 GHz dual-core 64-bit CPU to take care of everything else.
MU-MIMO and Smart Connect for Better Connections MU-MIMO lets the Archer C2300 talk to several devices at once, and Smart Connect automatically places each device on the best available Wi-Fi band. With both working together, everyone can hop online at the same time without having to wait, and each device can always get the best connection.
RangeBoost for Far-Reaching Wi-FiRangeBoost amplifies the router's ability to detect and receive Wi-Fi signal from devices that are located farther away. Stream, game and enjoy what you love anywhere in your home, from your favorite spot on the couch to the comfort of your bed.
Media Sharing for More FunUSB 3.0 and 2.0 ports make it easy to share photos, videos, and music on your home network.
When away from home, a VPN allows you to securely access NAS drives and other devices connected to the router through USB.
VPN Acceleration for Fast and Stable VPNArcher C2300 is not only supporting safe and secure OpenVPN and PPTP VPN connection, but also using VPN Acceleration to boost the connection speed. All of the data you're transmitting is guaranteed to be secured by these VPN functions.
Intuitive Tether App for Easy ManagementSetup and manage your Wi-Fi through the free TP-Link Tether app, available for both Android and iOS. Tether’s simple layout lets you quickly access all of your Wi-Fi settings on your phone or tablet.
HomeCare for Protection, Safety and Fast Wi-FiYou don’t need to buy a separate security box device like Cujo or Circle to add security to your network. A free lifetime subscription of TP-Link HomeCareTM comes with antivirus, parental controls and QoS
AntivirusEvery device that uses Wi-Fi is protected by HomeCareTM. That includes things that don’t normally have protection from cyber threats, like Wi-Fi cameras, smart locks and game consoles. It even protects devices that your friends use at your home.
Parental ControlsWhether you want to block websites, set time limits, see which sites your kids are using or pause the internet, you can with HomeCareTM. And you can do it all from the Tether app.
Prioritize What MattersChoose which devices or activities you want to prioritize with Quality of Service (QoS). In just a few taps, you can make sure your laptop or streaming movie is first in line for Wi-Fi or Ethernet.
TP-Link Archer C2300. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac), WLAN data transfer rate (max): 1733 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X). Security algorithms: 64-bit WEP, 128-bit WEP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, Firewall security: DoS, SPI Firewall, IP and MAC Address Binding. Supported network protocols: IPv4, IPv6
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 600 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Port forwarding | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Receiver sensitivity | 5GHz:
11ac80M MCS11: -58dBm, 11ac80M MCS0: -88dBm
11ac40M MCS11: -61dBm, 11ac40M MCS0: -91dBm
11ac20M MCS11: -63dBm, 11ac20M MCS0: -95dBm
54M: -76dBm, 6M: -95dBm
2.4GHz:
11n40M MCS9: -63dBm, 11n40M MCS0: -89dBm
11n20M MCS8: -67dBm, 11n20M MCS0: -92dBm
54M: -75dBm, 11M : -90dBm, 6M: -93dBm, 1M: -98dBm |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | DoS, SPI Firewall, IP and MAC Address Binding |
| Guest access | Yes |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Product type | Tabletop router |
| Product color | Black |
| LED indicators | LAN, Power, Status, System, WAN, WLAN |
| On/off switch | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Transmit power | 2.4G≤30dBm, 5G≤30dBm |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 8.5" (216 mm) |
| Depth | 6.46" (164 mm) |
| Height | 1.45" (36.8 mm) |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximum data transfer rate | 1 Mbit/s |