| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna type | Internal |
| LED indicators | Yes |
| Placement | Ceiling/Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Adaptive bandwidth management | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Automatic channel scanning | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1775 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 575 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11d/IEEE 802.11e/IEEE 802.11g/IEEE 802.11h/IEEE 802.11k/IEEE 802.11n/IEEE 802.11r/IEEE 802.11v/IEEE 802.11w/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1x/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3af |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Tunnel forwarding | Yes |
| Virtual LAN features | SSID-based VLAN assignment |
| VLAN support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| WLAN channel features | WLAN channel management/WLAN channel rate adjustment |
| Web-based management | Yes |
| Operating altitude | -60 - 5000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Power consumption (max) | 8.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL)/IPv6 source address validation improvement (SAVI) |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Blacklist | Yes |
| DHCP snooping | Yes |
| Number of SSID supported | 6 |
| Security algorithms | 128-bit WEP/152-bit WEP/64-bit WEP/WPA2/WPA2-PSK/WPA3/WPA3-SAE |
| Whitelist | Yes |
| Wireless Intrusion Detection System (WIDS) | Yes |
| Wireless Intrusion Prevention System (WIPS) | Yes |
| Compliance certificates | REACH/RoHS/WEEE |
| Brand Name | HUAWEI eKit |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Brand: TP-Link
Brand: Cisco
Brand: Cambium Networks
Reference: 18978
Brand: Cambium Networks
Brand: Cambium Networks
Reference: W126835380
Brand: Cisco
check_circle
check_circle