The Cisco Business 140AC Access Point delivers powerful multi-user, multiple input, multiple output (MU-MIMO) (2x2) wireless in a compact form factor. Ideal for indoor Wi-Fi coverage, the Cisco Business 140AC delivers a highly secure and reliable wireless connection for small business workplaces.
Compatible with Cisco Business 100 Series Mesh Extenders to rapidly expand your Wi-Fi network.
- PERFORMANCE: Enterprise-grade MU-MIMO (2x2) performance delivering highly secure and reliable wireless connectivity for small businesses
- DEPLOYMENT: Flexible deployment wall or celling mount (brackets included). Works also with Cisco Business Power over Ethernet injector (CB-PWRINJ)
- FLEXIBILITY: Mix and match with Cisco Business Wireless access points and mesh extenders to increase your Wi-Fi coverage
- SET UP IN MINUTES: Simplify management and monitor your network from Cisco Business Mobile app or web browser
- ADVANCED SECURITY: Enterprise-class security prevent malware, phishing, and other threats from compromising your network via Cisco Umbrella® integration
- NETWORK ACCESS: Prioritize network access based on use cases (i.e. point of sales system, surveillance) or guest privileges
- PEACE OF MIND: One-year technical support and limited lifetime warranty
Specifications
Antenna
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna type | Internal |
Design
| LED indicators | Yes |
| Market segment | Business |
| Placement | Ceiling/Wall |
| Product colour | White |
Features
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Channels quantity | 29 channels |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 GHz |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af |
| Number of users | 400 user(s) |
| Transmitting power | 20 dBmW |
| VLAN support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
Logistics data
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Operational conditions
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
Other features
Packaging content
| Mounting kit | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Performance
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Processor frequency | 710 MHz |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
Power
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power plug type | Type C |
Security
| MAC address filtering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Security algorithms | WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPA3 |
Technical details
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Vendor information