Project your notebook or tablet’s high-definition video and audio content to an external display, TV, or projector with the HP USB-C™ to HDMI Adapter.
FeaturesOne-cable setup- Connect the adapter to your tablet or notebook’s USB-C™ port and broadcast to a monitor, projector or TV through the HDMI port.
Ready to go- Pack the small adapter with you in your device’s carrying case for quick connections wherever you work.
World-class support- Rest easy with a one-year limited warranty.
HP USB-C to HDMI Adapter. Product colour: Black. Width: 11 mm, Depth: 25 mm, Height: 150 mm. Package width: 110 mm, Package depth: 34 mm, Package height: 236 mm
| Product colour | Black |
| Width | 11 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 25.4 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 34 mm |
| Package height | 236 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |