Microconnect USB3.2CC10OP, 393.7" (10 m), USB C, USB C, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 10 Gbit/s, Black
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 393.7" (10 m) |
| Cable diameter | 0.256" (6.5 mm) |
| Weight | 2.2 lbs (1 kg) |
| Package weight | 2.43 lbs (1.1 kg) |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USBC-1002
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-010S, AK-300116-010-S
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-120S, AK-300115-018-S
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-110S
Brand: MicroConnect
Reference: USB-24S, AK-300108-010-S, DK-300108-010-S
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-005S, AK-300117-005-S
Brand: MicroConnect
Reference: USB-302W, MICRO-102
Brand: MicroConnect
Microconnect USB3.2CC10OP, 393.7" (10 m), USB C, USB C, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 10 Gbit/s, Black
check_circle
check_circle