Microconnect USBAMB82, 70.9" (1.8 m), USB A, Mini-USB B, USB 2.0, Male/Male, Black
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Weight | 1.34 oz (38 g) |
| Package width | 7.87" (200 mm) |
| Package depth | 6.97" (177 mm) |
| Package height | 0.866" (22 mm) |
| Package weight | 1.69 oz (48 g) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Brand: MicroConnect
Brand: CoreParts
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USBC-2003M, USBC-2003, 930475-001, 03X7451, FRU03X7451
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-120S, AK-300115-018-S
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Microconnect USBAMB82, 70.9" (1.8 m), USB A, Mini-USB B, USB 2.0, Male/Male, Black
check_circle
check_circle