Microconnect USBABMICRO3ANG, 118.1" (3 m), Micro-USB B, USB A, USB 2.0, 0.48 Gbit/s, Black
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 7.76" (197 mm) |
| Package depth | 6.89" (175 mm) |
| Package height | 1.14" (29 mm) |
| Package weight | 3.6 oz (102 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Brand: Microconnect
Reference: USBC-1200
Brand: MicroConnect
Reference: USB3.1CC10OP
Brand: MicroConnect
Reference: 832428
Brand: HP
Reference: USB3-242, DK-300203-018-S, AK-300203-018-S
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: VAG11701, CB-USB7, I-USB7, EMC-5U, EMC-5, EMC-5U, N2155600
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-010S, AK-300116-010-S
Brand: MicroConnect
Reference: USBC-1502M, USBC-1502, USBC-1407M, USBC-1407, USBC-1127M, USBC-1
Brand: MicroConnect
Microconnect USBABMICRO3ANG, 118.1" (3 m), Micro-USB B, USB A, USB 2.0, 0.48 Gbit/s, Black
check_circle
check_circle