Microconnect USB2.0AAF10A, 393.7" (10 m), USB A, USB A, USB 2.0, Male/Female, Black
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Product color | Black |
| Connector gender | Male/Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 393.7" (10 m) |
| Weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package width | 10.9" (276 mm) |
| Package depth | 10.9" (276 mm) |
| Package height | 1.77" (45 mm) |
| Package weight | 10.4 oz (294 g) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Reference: USBC-1406M, USBC-1406, USBC-1126M, USBC-1058M, USBC-1058
Brand: MicroConnect
Reference: USB-26S, USB-26FS, AK-300108-018-S, IC-50767
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USB-230S-LSZH, DK-300105-030-S, AK-300105-030-S, DK-112013
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Microconnect USB2.0AAF10A, 393.7" (10 m), USB A, USB A, USB 2.0, Male/Female, Black
check_circle
check_circle