Microconnect USB3.0AB5MICRO, 196.9" (5 m), USB A, Micro-USB B, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Male/Male, Black
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 196.9" (5 m) |
| Weight | 2.75 oz (78 g) |
| Package width | 10.6" (268 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package height | 1.46" (37 mm) |
| Package weight | 6.28 oz (178 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: W129188882
Brand: Samsung
Brand: MicroConnect
Reference: USB-218S, USBAB2, L1661A, 12A2405, F3U133B06, F3U133N06, CU1000A
Brand: MicroConnect
Reference: W129057935
Brand: Cisco
Brand: MicroConnect
Reference: USBC-1024
Brand: MicroConnect
Reference: USB2-EX10M, DA-73100-1,UA0143
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Microconnect USB3.0AB5MICRO, 196.9" (5 m), USB A, Micro-USB B, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Male/Male, Black
check_circle
check_circle