| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 26/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Tinned copper |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Cable color | Black |
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| Package type | Polybag |
| Package width | 0.61" (15.5 mm) |
| Package depth | 1.38" (35 mm) |
| Package height | 0.307" (7.8 mm) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, UL |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: USB3-120S, AK-300115-018-S
Brand: MicroConnect
Reference: DA-73102
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: Cisco
Reference: USBC-1132M, USBC-1004M, USBC-1004-LSZH, USBC-1004
Brand: MicroConnect
Lindy 36690, 7.87" (0.2 m), USB A, USB A, USB 2.0, 0.48 Gbit/s, Black
check_circle
check_circle