Print for longer and keep productivity high with the Brother TN-248XLM high yield toner. Expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-248XLM provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty. High yield supplies reduce the frequency of replacement to keep you printing for longer. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248XLM toner - worth it every time.
- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- High yield toner printing up to 2,300 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Specifications
Features
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Compatibility | MFC-L3760CDW, HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, HL-L3220CW, DCP-L3560CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Printing colours | Magenta |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
Logistics data
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.25 cm |
| Pallet gross weight | 191880 g |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
Technical details
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Vendor information
| Brand Name | Brother |
| Warranty | 1 |