Lenovo Idea Tab , 11", 2560 x 1600 pixels, 128 GB, 8 GB, Android 15, Gray
| Display diagonal | 11" |
| Panel type | IPS |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| LED backlight | Yes |
| Display technology | LED |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | WQXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | Mediatek |
| Processor model | Dimensity 6300 |
| Processor cores | 8 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | UFS |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics card family | ARM |
| Graphics card | Mali-G57 MC2 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network generation | Not supported |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Not installed |
| SIM card type | No |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| Mini-USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| Micro-USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3×2 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Form factor | Slate |
| Product color | Gray |
| Device type | Mobile tablet |
| Color name | Luna Grey |
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Battery included | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | E |
| Battery endurance per cycle | 5641 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | A |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 10" (254.6 mm) |
| Depth | 6.54" (166.2 mm) |
| Height | 0.275" (6.99 mm) |
| Weight | 16.9 oz (480 g) |
| AC adapter included | No |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Warranty period | 2 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: W129096499
Brand: Samsung
Reference: W128851982
Brand: Samsung
Brand: Lenovo
Brand: Samsung
Reference: W129187271
Brand: Samsung
Reference: W129173861
Brand: Samsung
Reference: W129173405
Brand: OnePlus
Brand: Panasonic
Brand: Lenovo
Reference: W128826885
Brand: Samsung
Reference: W129173863
Brand: Samsung
Reference: W128826934
Brand: Samsung
Reference: W129185409
Brand: Samsung
Lenovo Idea Tab , 11", 2560 x 1600 pixels, 128 GB, 8 GB, Android 15, Gray
check_circle
check_circle