| Cable length | 196.9" (5 m) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Product color | Yellow |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber optic type | OS2 |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Cable diameter | 0.0787" (2 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 7.6" (193 mm) |
| Package depth | 6.81" (173 mm) |
| Package height | 0.787" (20 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Core / cladding diameter | 9/125 µm |
Data sheet
Specific References
Microconnect FIB411005, 196.9" (5 m), OS2, LC, ST
check_circle
check_circle