Tired of broken screen protectors? We got you covered with our eco-friendly and virtually unbreakable screen protector, eco-shield. Made from recycled materials (rPET) & 100% recyclable without compromising on protection and quality this easy application screen protector fits perfectly on your device, offering all-round sustainable protection when paired with one of our recycled cases. eco-shield reacts like your phone’s own screen. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection.
• New technology - feels like glass but won’t break like glass
• Made from recycled materials (rPET), 100% recyclable
• 9H hardness - Up to 5x stronger than screen alone*
• Curved black edge ensuring luxury feel whilst remaining virtually invisible
• Antimicrobial-treated preventing microbial growth that causes discoloration and degradation.
• Easy application - precise alignment every time.
• Case-friendly
• Anti-fingerprint - finished with an anti-fingerprint coating to reduce finger marks
• Flawless touchscreen experience - precision touch sensitivity
* Note that the protector for Galaxy S23 Ultra has a 7H hardness rating
dbramante1928 eco. Brand compatibility: Apple, Compatibility: iPhone 15 Plus. Product color: Transparent
| Protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Country of origin | China |
| Product color | Transparent |
| Width | 2.67" (67.8 mm) |
| Depth | 0.0240" (0.61 mm) |
| Height | 5.66" (143.8 mm) |
| Weight | 0.272 oz (7.7 g) |
| Package width | 4.53" (115 mm) |
| Package depth | 0.748" (19 mm) |
| Package height | 8.46" (215 mm) |
| Package weight | 1.49 oz (42.3 g) |
| Master (outer) case width | 15.2" (385 mm) |
| Master (outer) case length | 8.86" (225 mm) |
| Master (outer) case height | 9.84" (250 mm) |
| Master (outer) case weight | 3.81 lbs (1.73 kg) |
| Master (outer) case volume | 21656.25 cm³ |
| Quantity per EUR-pallet | 30 pc(s) |
| UK Trade Tariff code | 3926 90 97 90 |