| Cable length | 393.7" (10 m) |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Product color | Blue |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber optic type | OM3 |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Cable diameter | 0.0787" (2 mm) |
| Weight | 2.75 oz (78 g) |
| Package width | 6.85" (174 mm) |
| Package depth | 6.77" (172 mm) |
| Package height | 1.06" (27 mm) |
| Package weight | 3.1 oz (88 g) |
| Core / cladding diameter | 50/125 µm |
Data sheet
Specific References
Microconnect FIB222010, 393.7" (10 m), OM3, SC, SC
check_circle
check_circle