| Rechargeable battery | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | AZTECCODE/Code 128 (A/B/C)/Code 39/Data Matrix/EAN13/EAN8/GS1 DataBar/GS1 DataBar Expanded/GS1 DataBar Expanded Stacked/GS1 DataBar Limited/GS1 DataBar Omnidirectional/GS1 DataBar Stacked Omnidirectional/GS1 DataBar Truncated/GS1-128/MicroPDF417/MSI/PDF417/Plessey/POSTNET/QR Code/UPC-A/UPC-E |
| Flash memory | 16 MB |
| Internal memory | 32 MB |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.3 cm |
| Pallet gross weight | 426000 g |
| Products per pallet | 576 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | -30 - 70 % |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Languages support | Multi |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Maximum media length | 279.4 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Maximum roll diameter | 4 cm |
| Supported paper width | 8 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | SSP |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB port | Yes |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Power source type | Battery |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 4 lps |
| Print speed | 101.6 mm/sec |
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.15 Catalina/Mac OS X 10.15.3 Catalina/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.7.5 Lion/Mac OS X 10.8 Mountain Lion/Mac OS X 10.9 Mavericks/Mac OS X 11.0 Big Sur/Mac OS X 13.0 Ventura/Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8.1 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Brand Name | Brother |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Brand: Epson
Brand: Epson
Brand: Bixolon
Brand: Citizen
Brand: Citizen
Reference: ZT41046-T0E0000Z
Brand: Zebra
Brand: Epson
Brand: Citizen
Reference: STP-103IIIG_BEG
Brand: Bixolon
check_circle
check_circle