ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHI300002I, UCFF, Mini PC barebone, DDR5-SDRAM, PCI Express, Serial ATA III, 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), 90 W
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 100U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core boost frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 3.3 GHz |
| Processor cache | 10 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Supported memory clock speeds | 5600 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Storage drive interface | PCI Express, Serial ATA III |
| NVMe | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB4 Gen 2×2 ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Product color | Black |
| Cooling type | Active |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 90 W |
| Width | 5.67" (144 mm) |
| Depth | 4.41" (112 mm) |
| Height | 1.61" (41 mm) |
| Weight | 20.1 oz (570 g) |
| Power cord included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Data sheet
Specific References
Brand: Asus
Brand: MSIT
Brand: Asus
Brand: ASUS
Brand: MSIT
Brand: ASUS
Brand: Gigabyte
Brand: Asus
Brand: Asus
Brand: Asus
Reference: PCS009
Brand: MeLe
Brand: ASUS
ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVHI300002I, UCFF, Mini PC barebone, DDR5-SDRAM, PCI Express, Serial ATA III, 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), 90 W
check_circle
check_circle