Lanview MO-ENT-MGBIC-LC03, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, SFP, LX, 787401.6" (20000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | SFP |
| SFP transceiver standard | LX |
| Maximum transfer distance | 787401.6" (20000 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Tx power (min) | -9 dBmW |
| Tx power (max) | 4 dBmW |
| Ethernet interface type | 1.25 Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.63" (16 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.472" (12 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W124763939
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-LR, SFP-10G-LR-S, SFP-10G-LR_, MA-SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Reference: AT-SP05TW
Brand: Lanview
Reference: JD121A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: E1MG-100FX-OM
Brand: Lanview
Reference: 407-BBOS, 407-10439
Brand: Lanview
Brand: AMG
Lanview MO-ENT-MGBIC-LC03, Fiber optic, 1000 Mbit/s, SFP, SFP, LX, 787401.6" (20000 m)
check_circle
check_circle