| Certification | MSA |
| Compatible products | Generic SFP-BX-D-20KM |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10-85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40-85 °C |
| Duplex system | Half |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125/9/128 µm |
| Fiber optic connector | SFP |
| Interface type | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 20000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Rx wavelength (max) | 1310 nm |
| SFP transceiver standard | BX-D |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Tx wavelength (max) | 1550 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Reference: JG838A
Brand: Lanview
Reference: SFPP-10GE-SR
Brand: Lanview
Reference: W128346880
Brand: Allied Telesis
Reference: AT-SP10SR_I, SP10SR
Brand: Lanview
Reference: 818395
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: E1MG-100FX-LR-OM
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SFP_LR, FN-TRAN-SFP_LR
Brand: Lanview
Reference: 2972001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Lanview
Brand: Ubiquiti
check_circle
check_circle