| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 16000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 393700.8" (10000 m) |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Hewlett Packard Enterprise (HPE) |
| Compatible products | QK725A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: QSFP28-100G-LR4
Brand: Lanview
Reference: SFP-GE-SX-MM850-A
Brand: Lanview
Brand: Cisco
Brand: Cisco
Reference: SFP-10G-LR, SFP-10G-LR
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Allied Telesis
Brand: D-Link
Reference: JD103A
Brand: Lanview
Reference: 813874-B21
Brand: Lanview
Reference: TXM431-SR
Brand: Lanview
Lanview MO-QK725A, Fiber optic, 16000 Mbit/s, SFP+, LC, 393700.8" (10000 m), Full
check_circle
check_circle