Allied Telesis AT-x930-28GTX, Managed, L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Full duplex, Rack mounting
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Traffic classification | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| System event log | Yes |
| MIB support | Y |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX, 1000BASE-TX |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Routing entries | 2000 |
| Link aggregation | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| MAC address table | 64000 entries |
| Switching capacity | 2.88 Gbit/s |
| Throughput | 214.3 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.7 µs |
| Latency (10 Gbps) | 2.6 µs |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Multicast support | Yes |
| Multicast MAC address table | 2000 entries |
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product color | Gray |
| LED indicators | Yes |
| Safety | UL60950-1, CAN/CSA-C22.2 No.60950-1-03, EN60950-1, EN60825-1, AS/NZS60950.1, UL, cUL |
| Expansion module support | Yes |
| Noise level | 39.7 dB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| AC input voltage | 90 - 260 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 84 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 120000" (0 - 3048 m) |
| Heat dissipation | 285 BTU/h |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 16.5" (420 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 11.2 lbs (5.1 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Data sheet
Specific References
Brand: Planet
Brand: Cisco
Reference: JL256A-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 587839
Brand: Cisco
Brand: Netgear
Brand: Cambium Networks
Brand: Ubiquiti
Brand: Omada
Brand: Cambium Networks
Allied Telesis AT-x930-28GTX, Managed, L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Full duplex, Rack mounting
check_circle
check_circle