| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 92 Gbit/s |
| Certification | RoHS |
| Compatible products | Aironet 3600, 3500, 2600, 1600, 1260, 1140, 1040 |
| Electromagnetic compatibility | 47CFR, AS/NZS CISPR22 2, CISPR22, EN55022, ICES003, EN61000-3-2, KCC, EN55024, KN24 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black/Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2, EN 60950-1, IEC 60950-1, GOST, NOM |
| Stackable | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-LX/1000BASE-SX/1000BASE-T/100BASE-FX |
| IP routing | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D/IEEE 802.1s/IEEE 802.1w/IEEE 802.1x/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Number of VLANs | 4000 |
| Rate limiting | Yes |
| Routing entries | 24000 |
| Spanning tree protocol | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| User guide | Yes |
| Flash memory | 2048 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 307990 h |
| Memory type | DRAM |
| Noise level | 45 dB |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (max) | 715 W |
| Power consumption (typical) | 187.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | SNMP v1, SNMP v2c, SNMP v3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| Brand Name | Cisco |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: AMG570-2GBT-2GAT-2S-P240-KS1
Brand: AMG
Reference: W128782380
Brand: Cisco
Brand: Netgear
Reference: IGS-10020PT_V3.0
Brand: Planet
Brand: D-Link
Reference: W129021368
Brand: Netgear
Brand: Cisco
check_circle
check_circle