Smart Managed with a PlusWith increased PoE output, advanced Layer 2 management features, and Layer 3 static routing , D‑Link’s DGS‑1210 Smart+ Managed Gigabit Switches provide a cost‑efficient and flexible solution for expanding any business network.
Advanced Layer 2 Management with Layer 3 Static RoutingThe DGS-1210 Smart+ family has advanced network management options, accessible via Compact CLI or the Web-based UI, that equip your business with network capabilities such as VLANs, multiple spanning tree protocol (MSTP), link aggregation (LACP), static routing, dual software images, and dual configuration files.
With powerful security features like IGMP snooping, access control lists, port security, and the unique D-Link Safeguard Engine that protects your network against malicious denial-of-service attacks from broadcast, multicast and unicast flooding, the DGS-1210 Smart+ family is a versatile solution for access-edge network environments.
Fibre UplinksUse fibre uplinks to connect across longer distances, like factory lines and university campuses, using lightweight, secure, and energy‑efficient fibre optic cabling that’s immune to interference and which has access to higher throughput to protect the future demands of your business network.
PoE and PoE+, with budgets up to 370WThe DGS-1210 Smart+ Series includes a range of high power budget PoE-enabled switches for business looking to power larger deployments of VoIP phones, wireless access points or network cameras.
Free Network Design and Management SoftwareD-Link’s free Network Assistant (DNA) displays all connected devices and speeds up the first time configuration. The free D-View 7 Network Management System comes with a license for 25 nodes and 2 probes and full access to the management tools. Optional upgrade licenses allow you to broaden your network and analysis.
Smart Energy‑Saving DesignD-Link Green technology enables the DGS-1210 Smart+ series to save power without any sacrifices. The majority of the family utilises a fanless design, otherwise they feature a smart fan that powers on above a certain temperature. All come with advanced silicon technology which saves up to 73% of energy compared to a normal switch.
Surveillance ModeSelect Surveillance Mode in the Web UI to take advantage of easy‑to‑use surveillance features which enable you to manage your surveillance network effortlessly. It automatically detects your security devices and segments them into a dedicated Auto Surveillance VLAN to handle video surveillance traffic securely and efficiently.
D-Link DGS-1210-10P. Switch type: Managed, Switch layer: L2. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8. Full duplex. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 20 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. Power connector: DC-in jack. Power over Ethernet (PoE). Rack mounting, Form factor: 1U
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Store-and-forward | Yes |
| Packet buffer memory | 0.512 MB |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 0 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 729258 h |
| Power consumption (max) | 80.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 2 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 78 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Heat dissipation | 373.96 BTU/h |
| Width | 11" (280 mm) |
| Depth | 4.96" (126 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 33.5 oz (950 g) |
| Package width | 11.3" (288 mm) |
| Package depth | 13" (331 mm) |
| Package height | 2.83" (72 mm) |
| Package weight | 4.87 lbs (2.21 kg) |
| Certification | EMI: CE Class A, VCCI Class A, FCC Class A, BSMI, CCC |