Fast and flawless all-in-one colour LED printer designed for busy homes and small offices. Enjoy quiet printing without compromising on speed or quality.
Quiet without CompromisePrint quietly without having to compromise on speed or quality. This device prints full colour pages quickly and flawlessly whilst still being quieter than your average office conversation, making this device perfect for desktop working.
Save timeThe expertly designed MFC-L3760CDW has a high capacity paper input and output tray allowing you to print without interruption. The Automatic Document Feeder and 2-sided print feature save you time, enabling you to get on with other tasks.
EffortlessMake your day easier and your printing effortless, with simple set up and gigabit ethernet, 5GHz Wi-Fi or USB connection. This efficient MFC-L3760CDW is a breeze to operate using the easy to navigate menu on the 8.8cm colour touchscreen. Benefit from the ability to create custom shortcuts on the touchscreen for your most used functions.
Print from anywhereWith Brother Mobile Connect, you can fully operate your Brother printer from your fingertips. Print and scan documents on the move and order genuine Brother supplies straight to your door. You can also personalise your frequently used features and unlock a revolutionary way of printing from your mobile device. Download the app on your mobile device to get started. Find out more...
Secure by designTo keep pace with the ever-evolving legislation on privacy and data security, our devices offer the latest industry-standard security features to securely protect your data. Our security experts continuously research new enhancements to products, solutions and services to proactively ensure all our products are ‘secure by design’.This device provides a range of robust features. It uses triple-layer security at a device,network and document level. This offers added peace of mind and guarantees that the integrity of your data is maintained at every step.
EcoPro toner subscriptionThe automated toner subscription for your printer. Whether you print a little or a lot, we have a flexible printing subscription plan to suit everyone. You can sign up and enjoy toner supplies delivered automatically with free postage direct to your doorstep. Benefit from ongoing printer warranty cover, free toner recycling and first-class customer support.
- Sided print, up to 10 sides per minute
- Scan up to 27 images per minute3
- 8.8cm Colour touchscreen
- Gigabit ethernet, 5GHz WiFi and USB
- Print directly from desktop, USB or mobile app
- 512MB Internal memory
- 50 Sheet Automatic Document Feeder (ADF)11
- 250 Sheet paper input tray11
- Comes with 1,000 black, 1,000 colour page yield toners, 3,000 black, 2,300 colour maximum yield available8
Specifications
Copying
| Copying | Colour copying |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
Design
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display diagonal | 3.47 " |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Black/White |
Fax
| Faxing | Colour faxing |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
Features
| Duplex functions | Print |
| Number of print cartridges | 2 |
| Page description languages | BR-Script 3/PCL 5c/PCL 5e/PCL 6/PDF 1.7 |
| Printing colours | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
Input & output capacity
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 150 sheets |
Logistics data
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Pallet gross weight | 299364 g |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
Network
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | 128-bit WEP/64-bit WEP/WPA-AES/WPA-PSK/WPA-TKIP/WPA2-AES/WPA2-PSK/WPA2-TKIP/WPA3-EAP/WPA3-SAE |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/Wi-Fi 4 (802.11n) |
Other features
| Spare part retention | 5 year(s) |
Paper handling
| Custom media length | 147.3 - 355.6 mm |
| Custom media width | 105 - 215.9 mm |
| Envelopes sizes | C5/Com-10/DL/Monarch |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4/A5/A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5/B6 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Non-ISO print media sizes | Legal/Letter |
| Paper tray media types | Bond paper/Envelopes/Labels/Plain paper/Recycled paper/Thick paper/Thin paper |
| Paper tray media weight | 60 - 105 g/m² |
Performance
| Internal memory | 512 MB |
| Sound pressure level (printing) | 47 dB |
Ports & interfaces
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
Power
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.41 kWh/week |
| Power consumption (printing) | 560 W |
| Power consumption (ready) | 70 W |
| Power consumption (sleep) | 10 W |
Printing
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Maximum resolution | 600 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Secure printing | Yes |
| Time to first page (black, normal) | 13.5 s |
Scanning
| Duplex scanning | No |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan speed (colour) | 21 ppm |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | E-mail/E-mail Server/USB |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scanning | Colour scanning |
Technical details
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Vendor information
| Brand Name | Brother |
| Warranty | 1 |