Neomounts FPMA-D960DVBLACKPLUS, Clamp, 33.1 lbs (15 kg), 17", 49", 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm), Black
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum screen size | 49" |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 33.1 lbs (15 kg) |
| Minimum screen size | 17" |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum weight capacity (per curved/ultra-wide display) | 28.7 lbs (13 kg) |
| Mounting | Clamp |
| Suitable for TV | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Desk thickness (min) | 1.18" (3 cm) |
| Desk thickness (max) | 3.94" (10 cm) |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 180° |
| Swiveling | Yes |
| Swivel angle | 180° |
| Rotating | Yes |
| Angle of rotation | 180° |
| Cable management | Yes |
| Product color | Black |
| Housing material | Steel |
| Width | 5.04" (128 mm) |
| Depth | 8.27" (210 mm) |
| Height | 2.6" (66 mm) |
| Weight | 14.2 lbs (6.43 kg) |
| Package width | 8.46" (215 mm) |
| Package depth | 33.1" (840 mm) |
| Package height | 6.5" (165 mm) |
| Package weight | 15.9 lbs (7.2 kg) |
| Master (outer) case width | 9.25" (235 mm) |
| Master (outer) case length | 33.9" (860 mm) |
| Master (outer) case height | 14.2" (360 mm) |
| Master (outer) case weight | 34.6 lbs (15.7 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case net weight | 32 lbs (14.5 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Quantity per EUR-pallet | 32 pc(s) |
| Package net weight | 15.9 lbs (7.2 kg) |
Data sheet
Specific References
Brand: SMS
Reference: 1068940
Brand: Neomounts
Reference: 819352
Brand: Neomounts
Brand: B-Tech
Neomounts FPMA-D960DVBLACKPLUS, Clamp, 33.1 lbs (15 kg), 17", 49", 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm), Black
check_circle
check_circle