Ideal for Extreme ConditionsKingston’s Industrial microSD card is designed and tested to withstand the most demanding environmental factors. With an operating temperature of -40°C to 85°C, it can operate normally even in extreme desert heat and sub-zero conditions. The card utilises industry-leading pSLC mode to provide top transfer speeds of up to 100MB/s1. It is rated up to 1920 TBW2 with 30K P/E cycles and has a built-in feature set specific to endurance, performance and industrial needs. Kingston’s Industrial microSD ships with a UHS-I SD adapter and is available in capacities from 8GB-64GB3.
Durable in extreme temperaturesDesigned and tested to withstand a temperature range of -40°C to 85°C for use in harsh conditions
High endurance and reliabilityUp to 1920 TBW2and rated to endure 30K P/E cycles to meet requirements for a wide range of industrial applications
UHS-I compliantSpeeds of up to 100MB/s1 with U3, V30 and A1 support for Android-based applications
Industrial-grade built-in featuresStrong ECC engine, wear levelling, bad block management and an optional health monitoring tool to manage the lifespan of your card4
- Durable in extreme temperatures
- High endurance
- UHS-I Speed Class U3, V30, A1
- Industrial-grade built-in features
Specifications
Features
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof/Waterproof/X-ray proof |
Logistics data
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Master (outer) case height | 9.398 cm |
| Master (outer) case length | 12.065 cm |
| Master (outer) case width | 11.43 cm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
Memory
| Application performance class | A1 |
| Capacity | 32 GB |
| Flash card type | MicroSDHC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Internal memory type | UHS-I |
| Read speed | 100 MB/s |
| Supported file systems | FAT32 |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Write speed | 80 MB/s |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Packaging content
| Memory adapter included | SD |
Power
Vendor information
| Brand Name | Kingston |
| Warranty | 1 |
Weight & dimensions
| Memory adapter size (WxDxH) | 24 x 32 x 2.1 mm |