HP Poly Studio X72 All-In-One Video Bar, Video collaboration bar, 4K Ultra HD, 7.3x, Black
| Product type | Video collaboration bar |
| Product color | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p, 720p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Video formats supported | H.264, H.265, AVC |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Voice codecs | G.165, G.719, G.722, G.722.1, G.728, G.729A |
| Automatic gain control | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Megapixel | 20 MP |
| Camera type | Dual camera |
| Second camera resolution | 20 MP |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 7.3x |
| Horizontal field of view | 120° |
| Pallet weight | 925.9 lbs (420 kg) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Heat dissipation | 65 BTU/h |
| Width | 33.1" (840.2 mm) |
| Depth | 5.33" (135.4 mm) |
| Height | 4.64" (117.9 mm) |
| Weight | 7.28 lbs (3.3 kg) |
| Package width | 36.2" (920 mm) |
| Package depth | 6.42" (163 mm) |
| Package height | 8.98" (228 mm) |
| Package weight | 14.3 lbs (6.48 kg) |
| UNSPSC-code | 45111902 |
Data sheet
Specific References
Brand: Cisco
Brand: Logitech
Reference: W125971826
Brand: Logitech
Brand: Cisco
Reference: 6770R29
Brand: Cisco
Reference: 813848
Brand: Logitech
Reference: 1045049
Brand: Logitech
Brand: Cisco
Reference: W126188100
Brand: Logitech
HP Poly Studio X72 All-In-One Video Bar, Video collaboration bar, 4K Ultra HD, 7.3x, Black
check_circle
check_circle