DYMO LabelManager 280™ QWY Kitcase, QWERTY, D1, Thermal transfer, Wired, Black, Silver
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum printing width | 0.472" (1.2 cm) |
| Maximum label width | 0.472" (1.2 cm) |
| Maximum label length | 118.1" (3 m) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Number of fonts | 6 |
| Tape type | D1 |
| Number of styles | 6 |
| Underline | Yes |
| Product color | Black, Silver |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 4.02" (102 mm) |
| Depth | 8.07" (205 mm) |
| Height | 2.24" (57 mm) |
| Weight | 11.4 oz (323 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 10.4" (265 mm) |
| Package depth | 10.8" (275 mm) |
| Package height | 3.62" (92 mm) |
| Package weight | 29.6 oz (840 g) |
| Package type | Presentation box |
| Cables included | USB |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Master (outer) case volume | 46330 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Master (outer) case width | 11.1" (282 mm) |
| Master (outer) case length | 21.4" (544 mm) |
Data sheet
Specific References
Brand: Bixolon
Reference: W127015010
Brand: Zebra
Brand: Printronix
Reference: 200134, 534-114
Brand: Evolis
Reference: W127021408
Brand: Zebra
Reference: W128903244
Brand: Honeywell
Reference: W127021410
Brand: Zebra
Reference: 969-027
Brand: Star Micronics
Reference: W128422612
Brand: Honeywell
Reference: W129112544
Brand: Honeywell
DYMO LabelManager 280™ QWY Kitcase, QWERTY, D1, Thermal transfer, Wired, Black, Silver
check_circle
check_circle