Microsoft Phone MP56 - Teams EditionBased on Android 9 OS, MP56 is a Teams-tailored IP phone with a 7-inch capacitive touch screen, which offers a faster response speed and the upgradability of firmware to SfB edition. It facilitates high-quality collaboration with flexibility thanks to Yealink Optima HD voice and magnet handset, dedicated Teams button and Bluetooth connectivity to Bluetooth headsets. This easy-to-use and reliable option is ideal for office workers.
Key Features and BenefitsEasier to be heard and involved in the callThe MP56 combines the professional hardware and software technology to deliver crystal clear voice communications. Thanks to Yealink Optima HD voice, and the hardware of full-duplex hands-free speakerphone with AEC and HAC handset, MP56 allows the user to concentrate on the content of a call.
Rich FunctionalityThe 7-inch color touch screen and the Teams-tailored user interface provide a rich visual presentation and easy menu navigation. The MP56 is fully compatible with Office 365, making for a rich and talented ecosystem for your team. Meanwhile, it also boasts unparalleled functionality and expansibility with built-in Bluetooth and Wi-Fi features.
Efficient Provisioning and ManagementThe MP56 is coupled with Yealink efficient auto-provisioning mechanism, including phone deployment and configuration. Administrators can take advantage of centralized deployment, management and updating. Moreover, MP56 supports several device management platforms, including Microsoft/Yealink/Unify Square Device Management Platform.
- Android 9 OS
- 7 inch (800 x 480) capacitive touch screen
- Optimal HD audio, Yealink Noise Proof Technology
- Magnet handset
- Dedicated Microsoft Teams button
- Built-in Bluetooth 4.2 and dual band 2.4G/5G Wi-Fi
- USB Type A port, supports USB headset
- Dual-port Gigabit Ethernet, PoE support
- Supports Microsoft/Yealink/U2 device management platforms
Specifications
Audio
| Comfort noise generation (CNG) | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Packet loss concealment (PLC) | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Voice codecs | AGC/AJB/CNG/PLC/VAD |
Design
| Device lock | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Grey |
| Product type | IP Phone |
Display
| Display diagonal | 7 " |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| Graphical user interface (GUI) language | Multi |
| Number of simultaneous touchpoints | 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
Logistics data
| Master (outer) case gross weight | 8000 g |
| Master (outer) case height | 29.3 cm |
| Master (outer) case length | 24.7 cm |
| Master (outer) case net weight | 7300 g |
| Master (outer) case width | 52.3 cm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
Management features
| Firmware upgradeable | Yes |
| Integrated voicemail | Yes |
Network
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| DHCP client | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x/IEEE 802.3af |
| Security algorithms | HTTPS/TLS |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, SNTP |
| Wi-Fi | Yes |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
Packaging content
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Handset | Yes |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
Performance
| Compatible products | Microsoft Teams |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 9.0 |
Phone features
| Call forwarding | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call pick up | Yes |
| Call transfer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Distinctive ring | Yes |
| Emergency call | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Hot desking | Yes |
| Intercom | Yes |
| Message-waiting indicator (MWI) | Yes |
| SIP registrar server | Yes |
Ports & interfaces
| Cable lock slot | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RJ-9 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Power
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 6 W |
| Power consumption (typical) | 4.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| USB output current | 0.5 A |
Vendor information