Substitute Disk Qualification Procedure
When fulfilling a service spares order, customers may receive a hard disk drive that is different from their original. Substitute devices are necessary as older technology products reach end-of-life and are no longer available on the market. The HP disk Q process consists of sophisticated, vigorous testing to ensure that disk drive substitutions are compatible with customers’ systems. Customers enjoy peace of mind knowing that HP has developed and maintains one of the most disciplined and well-structured testing processes in the industry. With superior qualification and testing.
The differences between the original and substituted product may be in spin speed, capacity, interface, or all of these.
Specifications
Features
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Maximum read (4KB) | 73500 IOPS |
| Maximum write (4KB) | 52500 IOPS |
| Memory type | TLC |
| Random read (4KB) | 66000 IOPS |
| Random write (4KB) | 52500 IOPS |
| Read latency | 125 µs |
| Read speed | 520 MB/s |
| SSD capacity | 480 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Write latency | 36 µs |
| Write speed | 445 MB/s |
Other features
| Product colour | Aluminium/Black |
Power
| Power consumption (average) | 6 W |
| Power consumption (read) | 4 W |
| Power consumption (write) | 6 W |
Vendor information
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 3 |