| SSD capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| Component for | Notebook/All-In-One |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| HP segment | Business |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 0.866" (22 mm) |
| Height | 0.0591" (1.5 mm) |
| Weight | 0.282 oz (8 g) |
| Package width | 9.13" (232 mm) |
| Package depth | 5.83" (148 mm) |
| Package height | 0.394" (10 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Compatible operating systems | Windows 10 , Windows 11 |
| Compatible products | HP EliteBook 630 13.3 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 640 14 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 660 16 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 645 14 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 665 16 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 830 13 inch G11 Notebook PC; HP Elite x360 830 13 inch G11 2-in-1 Notebook PC; HP EliteBook 840 14 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 860 16 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 835 13 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 845 14 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 865 16 inch G11 Notebook PC; HP EliteBook 1040 14 inch G11 Notebook PC; HP Elite x360 1040 14 inch G11 2-in-1 Notebook PC; HP ZBook Power 16 inch G11 Mobile Workstation PC; HP ZBook Power 16 inch G11 A Mobile Workstation PC; HP ZBook Fury G11 Mobile Workstation PC; HP ZBook Firefly 14 inch G11 Mobile Workstation PC; HP ZBook Firefly 16 inch G11 Mobile Workstation PC; HP ZBook Firefly 14 inch G11 A Mobile Workstation PC |
| Country of origin | China, Vietnam, Thailand |
| Pallet weight | 396.4 lbs (179.8 kg) |
| Number of cartons per pallet layer | 20 pc(s) |
| Number of cartons per pallet | 100 pc(s) |
| Box contents | Solid state drive; Quick start poster; Warranty card; Screw; Tube; Paper bag |
| UNSPSC-code | 43201830 |
| Pallet weight (imperial) | 396.39 lbs |
Data sheet
Specific References
Reference: MS-SSD-512GB-007
Brand: CoreParts
Reference: P07926-B21-RFB
Brand: Hewlett Packard Enterprise
HP 1TB PCIe-4x4 NVMe Solid State Drive, 1 TB, M.2
check_circle
check_circle