| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| Memory type | 3D TLC |
| Component for | PC/Laptop |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 7000 MB/s |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1000000 IOPS |
| Controller type | Phison E18 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1800000 h |
| TBW rating | 1600 |
| Power consumption (read) | 2.8 W |
| Power consumption (write) | 9.9 W |
| Power consumption (average) | 0.36 W |
| Power consumption (idle) | 0.005 W |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 0.866" (22 mm) |
| Height | 0.138" (3.5 mm) |
| Weight | 0.342 oz (9.7 g) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package depth | 0.33" (8.38 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.2 oz (34 g) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Cooling type | Heatsink |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case weight | 14.8 oz (418.3 g) |
| Quantity per master (outer) case | 10 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: P00896-B21, P18438-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Kingston Technology KC3000, 2 TB, M.2, 7000 MB/s
check_circle
check_circle