Seagate Desktop HDD 2000GB 3.5, 2 TB, 5900 RPM, 32 MB, 3.5", Serial ATA II
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD speed | 5900 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA II |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 32 MB |
| Average latency | 5.5 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Start/stop cycles | 50000 |
| Power consumption (typical) | 6.8 W |
| Power consumption (idle) | 5.5 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Start-up current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Width | 4.01" (101.8 mm) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Weight | 23.3 oz (660 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Sustained data rate | 95 MB/s |
Data sheet
Specific References
Reference: 652589-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W128830406
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: HP
Reference: 99005793
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 2889837
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Seagate Desktop HDD 2000GB 3.5, 2 TB, 5900 RPM, 32 MB, 3.5", Serial ATA II
check_circle
check_circle