Seagate Savvio 300GB SAS, 300 GB, 10000 RPM, 64 MB, 2.5", SAS
| HDD capacity | 300 GB |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| HDD number of heads | 2 |
| Read seek time | 3.4 ms |
| Write seek time | 3.8 ms |
| Average latency | 3 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Power consumption (idle) | 3.48 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Start-up current | 0.85 A |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 0.5 G |
| Non-operating vibration | 3 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating shock | 400 G |
| Width | 2.76" (70.1 mm) |
| Height | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 3.95" (100.5 mm) |
| Weight | 7.44 oz (211 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Internal | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Sustained data rate | 168 MB/s |
| Acoustic pressure emissions | 3 dB |
Data sheet
Specific References
Brand: HP
Reference: 737394-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 730706-001 MM1000FBFVR MM1000FECVH
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: AG804ABR
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 416127-B21, 443169-003, 462587-003
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 065WJJ-7JC8P-RFB
Brand: Dell
Reference: 454228-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 627114-002
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 404701-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Seagate Savvio 300GB SAS, 300 GB, 10000 RPM, 64 MB, 2.5", SAS
check_circle
check_circle