| HDD capacity | 8 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD sustained transfer rate | 180 MiB/s |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^14 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| 24/7 operation | Yes |
| RV sensor(s) | Yes |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power consumption (typical) | 5.3 W |
| Power consumption (off) | 0.25 W |
| Power consumption (idle) | 3.4 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Start-up current | 1.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
Data sheet
Specific References
Reference: 759547-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 447186-002
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Seagate
Reference: W125833998
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 286716-B22
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Seagate SkyHawk, 8 TB, 256 MB, 3.5", Serial ATA III
check_circle
check_circle