| HDD capacity | 4 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Type | HDD |
| Component for | Laptop |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| HDD number of heads | 10 |
| Average seek time | 14 ms |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| Power consumption (read) | 1.9 W |
| Power consumption (write) | 2.1 W |
| Power consumption (idle) | 1.1 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Start-up current | 1.2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 0.7 G |
| Non-operating vibration | 3.52 G |
| Operating shock | 300 G |
| Non-operating shock | 650 G |
| Storage drive adapter included | No |
| Width | 2.75" (69.8 mm) |
| Height | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 3.95" (100.3 mm) |
| Weight | 6.7 oz (190 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
Data sheet
Specific References
Reference: SA146005I250, 402521
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 659337-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 652589-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 658079-B21, 872489-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 652757-B21, 653948-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 40K1023, 90P1305, 32P0727, 90P1309, 32P0730,40K1177, 32P0730
Brand: Lenovo
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 781267
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Seagate Barracuda ST4000LM024, 4 TB, 5400 RPM, 128 MB, 2.5", Serial ATA III
check_circle
check_circle