Vertiv Geist rPDU, basic, 0U, input C20 230V 16A, outputs (20)C13 | (4)C19, Basic, 0U, Vertical, Black, 24 AC outlet(s), C13 coupler, C19 coupler
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product color | Black |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Output connections | 20 x C13 & 4 x C19 |
| LED indicators | No |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Load capacity | 3600 VA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, RoHS, CB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Width | 47.5" (1207 mm) |
| Depth | 2.01" (51 mm) |
| Height | 2.01" (51 mm) |
| Weight | 6.83 lbs (3.1 kg) |
| Package weight | 8 lbs (3.63 kg) |
| Package width | 50" (1270 mm) |
| Package depth | 5" (127 mm) |
| Package height | 3.03" (77 mm) |
Data sheet
Specific References
Brand: Multibrackets
Reference: LDR09
Brand: Microconnect
Brand: Multibrackets
Brand: ICY BOX
Reference: HOLDER-010-U, 32-HOLDER-010-U
Brand: Honeywell
Brand: Zebra
Brand: DELL
Brand: Integral
Vertiv Geist rPDU, basic, 0U, input C20 230V 16A, outputs (20)C13 | (4)C19, Basic, 0U, Vertical, Black, 24 AC outlet(s), C13 coupler, C19 coupler
check_circle
check_circle