LRA185KMM8D-204
  • LRA185KMM8D-204
LRA185KMM8D-204
Vertiv
Vertiv Avocent LRA185KMM8D-204, 19", 1366 x 768 pixels, LED LCD, 250 cd/m², 1000:1, 16.1" (41 cm)
CHF2,851.2
Tax included
CHF2,637.6 Tax excluded
Delivery in several days
Quantity
Will be ordered for you
Description
Avocent LCD Local Rack Access Console
- Widescreen: 18.5” LED LCD panel with a 16:9 aspect ratio. Supports resolutions up to 1600 x 1200 at both full screen and aspect ratio.
- KVM Compatibility: LRA Consoles are compatible with all Avocent data center KVM switches
- User Interface: On-Screen menu has an intuitive design and can be accessed in 7 languages.
- Data Center Local Access: Complete entry point to local servers when needed.
Vertiv Avocent LRA185KMM8D-204. Display diagonal: 19", Display resolution: 1366 x 768 pixels, Display: LED LCD. Interface: USB, Keyboard port type: USB, Video port type: VGA. Keyboard language: French, Keyboard layout: AZERTY. Certification: UL, CE, CCC, BSMI, C-Tick, EAC, VCCI, KCC
FCC Class A. Power supply type: AC, Power consumption (typical): 17 W, Power consumption (standby): 0.5 W
Display diagonal19"
Display resolution1366 x 768 pixels
DisplayLED LCD
Display brightness250 cd/m²
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewable size, horizontal16.1" (41 cm)
Viewable size, vertical9.06" (23 cm)
Viewing angle, horizontal170°
Viewing angle, vertical160°
Viewable size diagonal18.5" (47 cm)
On Screen Display (OSD)Yes
Pixel pitch11.8 x 11.8" (300 x 300 mm)
Aspect ratio1:1, 16:9
Display typeTFT
Number of OSD languages7
MaterialPlastic, Steel
Plug and PlayYes
Height (in Rack Units)1
Size (imperial)19"
Product colorBlack
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Built-in KVM switchYes
KVM switch ports quantity8
Maximum resolution1600 x 1200 pixels
Operating temperature (T-T)0 - 50 °F
Relative humidity10 - 80%
Rack mountingYes
Display connectionYes
Number of computers controlled8
On/off switchYes
ButtonsAuto, Menu
LED indicatorsYes
Rack capacity1U
InterfaceUSB
Keyboard port typeUSB
Video port typeVGA
USB 2.0 Type-A ports quantity2
Keyboard number of keys103
Built-in touchpadYes
Keyboard languageFrench
Keyboard layoutAZERTY
CertificationUL, CE, CCC, BSMI, C-Tick, EAC, VCCI, KCC\nFCC Class A
Power supply typeAC
Power consumption (typical)17 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC adapter input voltage90 - 264 V
AC adapter output voltage12 V
AC adapter frequency50 - 60 Hz
Output current3.3 A
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Width19" (482.6 mm)
Height1.75" (44.5 mm)
Depth21" (533.4 mm)
Weight22 lbs (9.98 kg)
Mounting depth (min)27.8" (70.6 cm)
Mounting depth (max)35.8" (90.9 cm)
Package weight34 lbs (15.4 kg)
Package dimensions (WxDxH)29.5 x 23 x 8.5" (749.3 x 584.2 x 216 mm)
Cables includedKVM
Mounting brackets includedYes
Quick installation guideYes
AC adapter includedYes
Rack mount kitYes
Package typeBox
Product Details
New
Data sheet
Product color
Black
Interface
USB
Package type
Box
Weight
22 lbs (9.98 kg)
Power supply type
AC
Display diagonal
19"
Display resolution
1366 x 768 pixels
Maximum resolution
1600 x 1200 pixels
Plug and Play
Yes
Width
19" (482.6 mm)
Height
1.75" (44.5 mm)
Keyboard layout
AZERTY
Keyboard language
French
Certification
UL, CE, CCC, BSMI, C-Tick, EAC, VCCI, KCC\nFCC Class A
Depth
21" (533.4 mm)
Output current
3.3 A
Display type
TFT
Package weight
34 lbs (15.4 kg)
Material
Plastic, Steel
LED indicators
Yes
On/off switch
Operating temperature (T-T)
0 - 50 °F
Storage temperature (T-T)
-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 - 80%
AC adapter included
Display brightness
250 cd/m²
Cables included
KVM
Rack capacity
1U
Keyboard number of keys
103
Size (imperial)
19"
Display
LED LCD
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
17 W
Keyboard port type
USB
Video port type
VGA
Package dimensions (WxDxH)
29.5 x 23 x 8.5" (749.3 x 584.2 x 216 mm)
Native aspect ratio
Contrast ratio (typical)
1000:1
Viewing angle, horizontal
170°
Viewing angle, vertical
160°
Pixel pitch
11.8 x 11.8" (300 x 300 mm)
Viewable size, horizontal
16.1" (41 cm)
Viewable size, vertical
9.06" (23 cm)
On Screen Display (OSD)
Viewable size diagonal
18.5" (47 cm)
Mounting brackets included
Quick installation guide
Number of OSD languages
7
Rack mounting
Number of computers controlled
8
Mounting depth (min)
27.8" (70.6 cm)
Mounting depth (max)
35.8" (90.9 cm)
Rack mount kit
Display connection
AC adapter output voltage
12 V
Built-in KVM switch
KVM switch ports quantity
8
Built-in touchpad
AC adapter input voltage
90 - 264 V
AC adapter frequency
50 - 60 Hz
USB 2.0 Type-A ports quantity
2
Relative humidity
10 - 80%