| Battery recharge time | 3 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Standby time | 50 h |
| Talk time | 13 h |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Noise canceling | Yes |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone sensitivity | 112 dB |
| Microphone type | Built-in |
| 2.5 mm connector | No |
| Base station | Yes |
| Package type | Box |
| Headset type | Monaural |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Protection features | Bump resistant |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | No |
| Wireless range | 180 m |
| Brand Name | HP |
Data sheet
Specific References
Reference: 80S11A6833996
Brand: Poly
Reference: 835064
Brand: Jabra
Brand: Jabra
Brand: Jabra
Reference: W128920094
Brand: Bose
Reference: W128338119
Brand: Lenovo
Brand: Jabra
Reference: 834328
Brand: Poly
Brand: Yealink
check_circle
check_circle