HP Poly EncorePro 540 Convertible Headset +Quick Disconnect, 1.13 oz (32 g)
| Color name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Width | 4.37" (111 mm) |
| Depth | 5.87" (149 mm) |
| Height | 2.64" (67 mm) |
| Weight | 1.13 oz (32 g) |
| Package width | 5.43" (138 mm) |
| Package depth | 7.01" (178 mm) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Package weight | 16.8 lbs (7.6 kg) |
| Pallet weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Number of cartons per pallet | 20 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 5 pc(s) |
| Compatibility | Compatible with PCs via QD (Quick-Disconnect) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Box contents | Headset |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 66" (1016 x 1219 x 1676 mm) |
| UNSPSC-code | 43191609 |
Data sheet
Specific References
Reference: 80S11A6833996
Brand: Poly
Brand: Jabra
Brand: Jabra
Reference: 89435-02
Brand: HP Poly
Reference: W129187367
Brand: Lenovo
Reference: 504547
Brand: Sennheiser
HP Poly EncorePro 540 Convertible Headset +Quick Disconnect, 1.13 oz (32 g)
check_circle
check_circle