Reference: 110900
Brand: Brady
Jabra Engage 55, Wireless, Office/Call center, 2.93 oz (83 g), Headset, Black, Titanium
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product color | Black, Titanium |
| Headset type | Binaural |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| DECT connectable | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra SafeTone, Jabra Safetone G616 |
| HD voice | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 5905.5" (150 m) |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 7300 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Base station color | Black |
| Battery operated | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 13 h |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight | 2.93 oz (83 g) |
| Package width | 4.09" (104 mm) |
| Package depth | 6.79" (172.5 mm) |
| Package height | 9.29" (236 mm) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Base station | Yes |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Data sheet
Specific References
Reference: 835067
Brand: Jabra
Reference: 805H3AA835023
Brand: Poly
Reference: W129184629
Brand: Philips
Brand: Jabra
Reference: 1062190
Brand: Jabra
Reference: 833884
Brand: Logitech
Reference: 213726-01, 76U46AA
Brand: HP Poly
Brand: Jabra
Jabra Engage 55, Wireless, Office/Call center, 2.93 oz (83 g), Headset, Black, Titanium
check_circle
check_circle